100 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Ücretsiz

Yardım

Hakkımızda

Hakkımızda

Detaylı Bilgi

Kargo / Teslimat Bilgileri

Kargo / Teslimat Bilgileri

Detaylı Bilgi

Ürün İade İşlemleri

Ürün İade İşlemleri

Detaylı Bilgi

Sıkça Sorulan Sorular

Eve teslimat seçeneğini seçtiyseniz, siparişinizin durumunu Hesabım bölümündeki Siparişlerim sayfasından istediğiniz zaman sorgulayabilirsiniz. Mango.com sitesine kaydolmadıysanız, doğrudan Siparişlerim bölümüne erişebilirsiniz. Bu durumda, e-posta adresinizi ve sipariş numaranızı girmeniz gerekecektir.

Ayrıca, siparişiniz depodan çıkış yaptığı anda size bir e-posta göndereceğiz.

Mağazadan teslimat seçeneğini seçtiyseniz, sipariş seçtiğiniz mağazaya ulaştığı anda sizi e-posta ile bilgilendireceğiz. Siparişinizi almak için 15 gününüz var. Bu durumda sıraya girmenize gerek yok. Direkt olarak mağaza personelimizden isteyin ve kimlik kartınızı göstererek siparişinizi teslim alın.

Teslimat tarihleri ve ücretler teslimat tipine bağlıdır. Eve teslimat veya herhangi bir Mango mağazasından teslimat arasından seçim yapabilirsiniz.

TESLİMAT YÖNTEMİ  TESLİMAT ÜCRETİ  TESLİMAT SÜRESİ
Mağazaya
Ücretsiz
 2 ila 4 iş günü
Eve teslimat 5,90 TL (150 TL üzeri siparişlerde kargo ücretsiz) 2 ila 4 iş günü

*Bazı ürünlerin teslimat süresi standart teslimat süresini geçmektedir. Bu durumda, alışveriş anında tahmini teslimat süresi 8-15 iş günü arası diye belirtilecektir. Satın aldığınız ürünlerin farklı teslimatlar içermesi halinde siparişlerinizi farklı tarihlerde teslim alacağınızı unutmayın.

BANKA KARTI VEYA KREDİ KARTI

Garanti, Yapı Kredi, Akbank, Finansbank, İş Bankası ve HSBC bankalarına ait tüm kredi kartlarını taksit seçeneği ile kullanabilirsiniz. Ayrıca Visa ve Mastercard da kullanabilirsiniz.
Banka kartı ile yapılan ödemeler anında gerçekleşecektir.

Kusurlu veya satın aldığınızdan farklı bir ürün aldıysanız, depomuz tarafından ürün iadesi teslim alındıktan ve ürünlerin durumu incelendikten sonra bu ürünlerin tutarı ve kargo ücreti size iade edilecektir.

İadenizi gerçekleştirmek için iade bildirimini doldurmanız ve bu bildirimi ve faturanızı iade paketine koymanız gerekmektedir.

İade Formunu bulamıyor musunuz? Hesabım bölümündeki Siparişlerim sayfasına gidin, siparişi seçin ve ‘İade Formu’nu yazdırın. Henüz kaydolmadıysanız, Siparişlerim bölümüne gidin ve e-posta adresinizi ve sipariş numaranızı girin.


Daha fazla bilgi için Değişimler ve İadeler bölümüne bakınız.

Hayır, bir ürünün alışveriş sepetine eklenmesi rezerve edildiği veya mağazada bulunduğu anlamına gelmez. Bazı çok talep gören ürünler alışveriş sepetinize eklediğiniz anda mağazada bulunsa bile alışverişinizi onaylanana kadar tükenebilir.

Satın alma işlemini hızlandırmak ve sonraki siparişlerde zaman kazanmak için Mango.com adresine kaydolun.

Hayır. E-faturanız alışveriş sonrası tarafınıza e-mail olarak gönderilecektir.

Siparişinizi web sitesi üzerinden onayladığınız anda siparişinizi hazırlamaya başladığımız için şu anda siparişinizi iptal edemez veya değiştiremezsiniz.

Fikrinizi değiştirirseniz, siparişinizi aldığınız anda ürünleri iade edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Değişimler ve İadeler bölümüne bakınız.

Beraber hareket etmenin kilit unsur olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle, içinde bulunduğumuz durumda, mümkün olan en iyi hizmeti sunabilmek için çalışıyoruz. Yürürlüğe koyduğumuz birkaç önlem şunlardır:

MAĞAZA İADELERİ Mağazalarda kapanıştan önce yapılan alışverişlerin iadesi, mağazaların yeniden açılışından itibaren 8 gün içerisinde gerçekleştirilebilir. Mağaza yeniden açıldıktan sonra yapılan alışverişlerde ise bu süre 13 güne çıkarılmıştır.

ONLINE İADELER  Online alışverişlerde iade süresi teslimat tarihinden itibaren 60 güne çıkarılmıştır.

TESLİM ALMA Eğer bir fiziksel mağazada veya bir teslimat noktasında teslim alınmayı bekleyen bir siparişiniz varsa, sizi orada beklemeye devam edecektir.

GÜVENLİ TESLİMAT Kargo şirketleri, çalışanlarımızın ve topluluğumuzun güvenliğini sağlamak için prosedürlerini duruma uyarladılar. Bazı gecikmeler olabileceğinden, anlayışınız ve sabrınız için teşekkür ederiz.

Bize Doguscollection’dan ve tüm online kanallarımızdan ulaşmaya devam edebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Müşteri Hizmetleri servisimiz herhangi bir sorunuz olması durumunda, yakınınızda olmaya devam edecektir; ancak içinde bulunduğumuz durum gereği, bu süreçte bekleme sürelerimiz fazlalaşmıştır.

Ayakkabıda Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sipariş tarihinden itibaren 13 gün içinde kargo ile satın aldığınız ürünü bir başka bedenle değiştirebilir veya geri ödeme talebinde bulunabilirsiniz:

1. İÇİNE İADE FORMUNU VE FATURAYI DA KOYARAK PAKETİ HAZIRLAYIN

Kullanılmamış ve ambalajı bozulmamış şartıyla Ürünleri orijinal ambalajında güvenli bir şekilde paketleyin ve satın alma faturası ve iade faturasını eklemeyi unutmayın. İade formunda beden değişikliği mi yoksa ürünü iade etmek mi istediğinizi ve ilgili ürünleri belirtmeniz gerekmektedir.

Bulamıyorsanız, Hesabım bölümündeki Siparişlerim sayfasına gidin, siparişinizi seçin ve ‘İade Formu’ nu yazdırın. Henüz kaydolmadıysanız, Siparişlerim bölümüne gidin ve e-posta adresinizi ve sipariş numaranızı girin.

2. İADE ETİKETİNİ PAKETİN ÜZERİNE GÖRÜNÜR BİR YERE YAPIŞTIRIN

İade formunda pakete yapıştırmanız gereken iade adresinin bulunduğu bir etiket göreceksiniz.

Bunu paketinizin üzerinde bulamıyorsanız, ürünleri aşağıdaki adrese gönderin:

DOĞUŞ AYAKKABI
SOĞANYEMEZ MAH. YUKARI ÇARŞI CAD. SARRAFLAR İÇİ NO:23 EDREMİT/BALIKESİR

3. ÜRÜNÜ GÖNDERİN

Bunu yapmak için paketinizi kargo ile gönderin.

MNG Kargo harici firmalar ile olan gönderilerde, Doguscollection’nun kargo ücretini veya teslimatta ödemeyi kabul etmeyeceğini ve iade ücretlerini ödemeyeceğini unutmayın.

Beden değişikliği veya geri ödeme paketiniz depomuz tarafından teslim alındıktan sonra 10 gün içinde gerçekleştirilecektir.

Ürünün başka bir bedenini almak istiyorsanız, iade ederken bunu talep edebilirsiniz. Bunu yapmak için iade formunda değiştirmek istediğiniz ürünleri veya yeni bedeni belirtin.

İstediğiniz beden yoksa, söz konusu ürünün tutarını iade edeceğiz.

Ürününüzü başka bir model veya renk ile değiştirmek istiyorsanız, ürünü iade etmeniz ve yeni bir sipariş vermeniz gerekir.

Değişim ve iade için şunları unutmayın:

  • İade edilen ürünler aldığınız andaki durumunda olmalıdır. 
  • satınalmış üründe ve ambalajında herhangi bir açılma,bozulma,yırtılma,tahrip,kullanılma ve benzeri durumlar tespit edildigi hallerde ve ürünün müşteriye teslim edildigi andaki hali ile iade edilmemesi halinde ürün iade alınmayaca ve bedeli iade edilmeyecektir.
  • Geri ödemeniz bankanız tarafından kradi kartınıza yapılır.Bankanız kredi kartını hesabınıza iadesini aynı gün yansıtamıyabilir.Bu süreç tamamen bankanıza bağlıdır,bu durumda bankanızın kredi kartı departmanını aramanız gerekir.
  • Paketinizi aldığımızda beden değişikliği veya ücret iadesi gerçekleştirmeden önce ürünlerin durumunu kontrol edeceğiz. Posta ile iadelerde, dDoguscollection’nun nakliye ücretini veya teslimatta ödemeyi kabul etmeyeceğini ve teslimat veya iade ücretlerini ödemeyeceğini unutmayı
As Sample Store uses some of the latest graphics designs which may not be supported in lower version of browsers, it is recommended that you use the following browsers to access Sample Store:
As Sample Store uses some of the latest graphics designs which may not be supported in lower version of browsers, it is recommended that you use the following browsers to access Sample Store:
As Sample Store uses some of the latest graphics designs which may not be supported in lower version of browsers, it is recommended that you use the following browsers to access Sample Store:
As Sample Store uses some of the latest graphics designs which may not be supported in lower version of browsers, it is recommended that you use the following browsers to access Sample Store:
× Whatsapp Destek